Dzis: 19.05.2019   Gosci dzis: 82    Odwiedzin: 2306690    Online: 1
   

Odsłon: 7590
Informacja Galeria

Historia:

Budynek obecnego przedszkola zbudowany w latach 1872-1873 jako drugi obiekt danego Gimnazjum Księżnej Jadwigi. Wzniesiono go w stylu eklektycznym o II kondygnacyjnej bryle, urozmaiconej 2 ryzalitami ryzalitami nakrytej dachem dwuspadowym. Elewacje gmachu zakończono schodkowymi szczytami, podobnie jak gmach Sądu. Na parterze budynku mieścił się gabinet do nauki rysunku, biblioteka dla nauczycieli, laboratorium fizyczne oraz dwie sale lekcyjne. Na I piętrze urządzono mieszkanie służbowe dyrektora Gimnazjum, stąd budynek nazwano popularnie „domem Dyrektorów”, Na sąsiedniej posesji przy ul. Ks. Elżbiety 3, w tym samym czasie zbudowano mieszkanie dla woźnego szkolnego. W 1913 roku, kiedy na potrzeby Gimnazjum Ks. Jadwigi wzniesiona na terenie parku miejskiego nowy gmach, w opuszczonych pomieszczeniach urządzono drugie mieszkanie dla nauczycieli tej szkoły, kilka pokoi przeznaczono na internat dla dziewcząt. Po zakończeniu II wojny światowej budynek przejęła Armia Radziecka. Do 1 grudnia 1945 roku przebywali w nim jeńcy niemieccy. W latach 1946-1947 dawny „Dom Dyrektorów” stał się siedzibą Państwowego Liceum Spółdzielczego Spółdzielczego Szczecinku. Były tam dwie sale lekcyjne, biblioteka, gabinet dyrektora, a w kilku pokojach, podobnie jak przed wojną znajdował się internat dla uczniów. Po 1984 roku, kiedy szkołę przeniesiono do budynku przy ul. P. Skargi 2, wszystkie pomieszczenia przebudowano i urządzono internat dla dziewcząt, funkcjonujący do 1974 roku. Od 1978 roku w gmachu tym mieści się przedszkole miejskie.

Źródło: "Szczecinek - Wokół jeziora Trzesiecko 1310-2010". Informator dostępny: w Muzeum Regionalnym i Centrum Informacji Turystycznej

Warto odwiedzić serwis:
Spichlerze - XIX w.
Nad rzeką Niezdobną  przy placu Sowińskiego znajduje się jeden z dwóch zachowanych w mieście XIX – wiecznych szachulcowych spichlerzy. Został on wzniesiony w miejscu dawnego zespołu młyńskiego,
Więcej >>

Sąd Rejonowy w Szczecinku
W 1849 r. w Szczecinku powstał Sąd Powiatowy i Sąd Przysięgły. Wówczas nie posiadał jeszcze własnej siedziby, a na potrzeby kancelarii i więzienia użyczono mu m. in. pomieszczeń  budynku Fundacji Jakobiego mieszczącego się w owym czacie przy ul. Lipowej.
Więcej >>

Dawna Zbrojownia - XIX w.
Obiekt wybudowany został w 1845 roku, wówczas na zachodnich obrzeżach miasta. Należał do 3 Batalionu 21 Regimentu Pruskiej Obrony Krajowej. Po przeciwnej stronie ( na obecnej posesji Szkoły Podstawowej Nr 4) był żołnierski plac ćwiczeń.
Więcej >>

   
Administrator: Marcin Piepik
Strona administrowana przez: Comdrev Szczecinek