Dzis: 24.08.2016   Gosci dzis: 121    Odwiedzin: 2092731    Online: 2
   

Odsłon: 6850
Informacja Galeria

Historia:

Budynek obecnego przedszkola zbudowany w latach 1872-1873 jako drugi obiekt danego Gimnazjum Księżnej Jadwigi. Wzniesiono go w stylu eklektycznym o II kondygnacyjnej bryle, urozmaiconej 2 ryzalitami ryzalitami nakrytej dachem dwuspadowym. Elewacje gmachu zakończono schodkowymi szczytami, podobnie jak gmach Sądu. Na parterze budynku mieścił się gabinet do nauki rysunku, biblioteka dla nauczycieli, laboratorium fizyczne oraz dwie sale lekcyjne. Na I piętrze urządzono mieszkanie służbowe dyrektora Gimnazjum, stąd budynek nazwano popularnie „domem Dyrektorów”, Na sąsiedniej posesji przy ul. Ks. Elżbiety 3, w tym samym czasie zbudowano mieszkanie dla woźnego szkolnego. W 1913 roku, kiedy na potrzeby Gimnazjum Ks. Jadwigi wzniesiona na terenie parku miejskiego nowy gmach, w opuszczonych pomieszczeniach urządzono drugie mieszkanie dla nauczycieli tej szkoły, kilka pokoi przeznaczono na internat dla dziewcząt. Po zakończeniu II wojny światowej budynek przejęła Armia Radziecka. Do 1 grudnia 1945 roku przebywali w nim jeńcy niemieccy. W latach 1946-1947 dawny „Dom Dyrektorów” stał się siedzibą Państwowego Liceum Spółdzielczego Spółdzielczego Szczecinku. Były tam dwie sale lekcyjne, biblioteka, gabinet dyrektora, a w kilku pokojach, podobnie jak przed wojną znajdował się internat dla uczniów. Po 1984 roku, kiedy szkołę przeniesiono do budynku przy ul. P. Skargi 2, wszystkie pomieszczenia przebudowano i urządzono internat dla dziewcząt, funkcjonujący do 1974 roku. Od 1978 roku w gmachu tym mieści się przedszkole miejskie.

Źródło: "Szczecinek - Wokół jeziora Trzesiecko 1310-2010". Informator dostępny: w Muzeum Regionalnym i Centrum Informacji Turystycznej

Warto odwiedzić serwis:
Dawna Ulica Pensjonatów
Ulica Ordona jest jedną z najbardziej malowniczych  atrakcyjnych architektonicznie zakątków Szczecinka. Została wytyczona w II połowie XIX wieku. W przeszłości ten teren oraz obszar parku, z którym obecnie graniczy, zajmowały wody jeziora Trzesiecko.
Więcej >>

Umocnienie Wału Pomorskiego
W północnej i zachodniej części miasta oraz jego okolicach przebiega linia niemieckich fortyfikacji zwanych Wałem Pomorskim. Wzniesiono go w latach 1934-1937, a rozbudowano na przełomie 1944 i 1945 roku,
Więcej >>

I Liceum Ogólnokształcące
W 1640 roku  powstało w Szczecinku, jedno z pierwszych na Pomorzu gimnazjów, ufundowane przez księżną Jadwigę, rezydentkę szczecineckiego zamku.
Więcej >>

   
Administrator: Marcin Piepik
Strona administrowana przez: Comdrev Szczecinek