Dzis: 24.01.2019   Gosci dzis: 10    Odwiedzin: 2291891    Online: 1
   

Odsłon: 7860
Informacja Galeria

Historia:

Wieża została wzniesiona w latach 1910-1911 jako monument poświęcony kanclerzowi Niemiec. Powstała z inicjatywy zawiązanego w 1907 roku „Towarzystwa Budowy Pomnika kanclerza Otto Bismarcka”. Usytuowano ją na wzniesieniu, na półwyspie południowo-wschodniego brzegu jeziora Trzesiecko, na miejscu średniowiecznego grodziska. Teren pod realizacje obiektu przekazała miastu rodzina Dennig, właściciele majątku w Juchowie i posesji przy obecnej ul. Szczecińskiej. Pomnik w formie wieży widokowej wzniesiona w kształcie smukłego ściętego ostrosłupa z głazów granitowych. Potężne kamienie o chropowatej powierzchni nadały jej surową i monumentalną formę. Na szczycie wieży wzniesiono taras, z którego rozciąga się daleki widok na miasto i okolice. Teren wokół wieży ukształtowano w formie tarasów i obsadzono krzewami. Podobne rozwiązania architektoniczne poświęcone Bismarckowi powstały wówczas wówczas wielu pomorskich miastach: Szczecinie, Świdwinie czy Lotyniu. Obecną nazwę nadano wieży w 1948 roku na cześć księcia wielkopolskiego Przemysława II zamordowanego w 1296 roku przez margrabiów brandenburskich.

Źródło: "Szczecinek - Wokół jeziora Trzesiecko 1310-2010". Informator dostępny: w Muzeum Regionalnym i Centrum Informacji Turystycznej

Warto odwiedzić serwis:
Sąd Rejonowy w Szczecinku
W 1849 r. w Szczecinku powstał Sąd Powiatowy i Sąd Przysięgły. Wówczas nie posiadał jeszcze własnej siedziby, a na potrzeby kancelarii i więzienia użyczono mu m. in. pomieszczeń  budynku Fundacji Jakobiego mieszczącego się w owym czacie przy ul. Lipowej.
Więcej >>

Dawna Zbrojownia - XIX w.
Obiekt wybudowany został w 1845 roku, wówczas na zachodnich obrzeżach miasta. Należał do 3 Batalionu 21 Regimentu Pruskiej Obrony Krajowej. Po przeciwnej stronie ( na obecnej posesji Szkoły Podstawowej Nr 4) był żołnierski plac ćwiczeń.
Więcej >>

Wzgórze Św. Jerzego
Wzgórze Św. Jerzego położone jest w północno-wschodniej części miasta. Jego historyczna nazwa pochodzi od zbudowanej w XV wieku niewielkiej kaplicy, wzmiankowanej w 1493 roku jako „Capella Sancti Georgii”.
Więcej >>

   
Administrator: Marcin Piepik
Strona administrowana przez: Comdrev Szczecinek