Dzis: 17.06.2019   Gosci dzis: 80    Odwiedzin: 2311832    Online: 2
   

Odsłon: 7945
Informacja Galeria

Historia:

Wieża została wzniesiona w latach 1910-1911 jako monument poświęcony kanclerzowi Niemiec. Powstała z inicjatywy zawiązanego w 1907 roku „Towarzystwa Budowy Pomnika kanclerza Otto Bismarcka”. Usytuowano ją na wzniesieniu, na półwyspie południowo-wschodniego brzegu jeziora Trzesiecko, na miejscu średniowiecznego grodziska. Teren pod realizacje obiektu przekazała miastu rodzina Dennig, właściciele majątku w Juchowie i posesji przy obecnej ul. Szczecińskiej. Pomnik w formie wieży widokowej wzniesiona w kształcie smukłego ściętego ostrosłupa z głazów granitowych. Potężne kamienie o chropowatej powierzchni nadały jej surową i monumentalną formę. Na szczycie wieży wzniesiono taras, z którego rozciąga się daleki widok na miasto i okolice. Teren wokół wieży ukształtowano w formie tarasów i obsadzono krzewami. Podobne rozwiązania architektoniczne poświęcone Bismarckowi powstały wówczas wówczas wielu pomorskich miastach: Szczecinie, Świdwinie czy Lotyniu. Obecną nazwę nadano wieży w 1948 roku na cześć księcia wielkopolskiego Przemysława II zamordowanego w 1296 roku przez margrabiów brandenburskich.

Źródło: "Szczecinek - Wokół jeziora Trzesiecko 1310-2010". Informator dostępny: w Muzeum Regionalnym i Centrum Informacji Turystycznej

Warto odwiedzić serwis:
Kościół Ducha Świętego
W 1910 r. w Szczecinku założono katolicką gminą wyznaniową. W tym czasie msze odbywały się w niewielkiej salce nad warsztatem przy obecnej ul. Kochanowskiego.
Więcej >>

Cmentarz Wojenny
Na cmentarzu w zbiorowych mogiłach spoczywa 4429 żołnierzy sowieckich z 2 Frontu Białoruskiego, oraz 39 żołnierzy polskich z I Armii Wojska Polskiego.
Więcej >>

Wieża Bismarcka
Wieża została wzniesiona w latach 1910-1911 jako monument poświęcony kanclerzowi Niemiec. Powstała z inicjatywy zawiązanego w 1907 roku „Towarzystwa Budowy Pomnika kanclerza Otto Bismarcka”.
Więcej >>

   
Administrator: Marcin Piepik
Strona administrowana przez: Comdrev Szczecinek