MUZEUM REGIONALNE W SZCZECINKU

ZBIORY

Historia

Zbiory Wystawy Nabytki Biblioteka Wydawnictwa Godziny otwarcia

Cennik biletów

 

Muzeum - strona główna

Napisz do nas!

Autorzy strony

 

 

Archeologiczne: z prac wykopaliskowych na terenie powiatu (m.in. bożek słowiański)

Regionalne: rzemiosło artystyczne, XVII – XX w., ryciny

Złotnictwo: sakralne i świeckie XV- XX w.

Myślistwo: broń palna i biała, oporządzenie, sztuka związana tematycznie z myślistwem


Praktycznie cała kolekcja dawnego Heimatmuseum przepadła (patrz: Historia muzeum). Uratowały się jedynie pojedyncze obiekty. Początkowo w zbiorach dominowała archeologia, na co niewątpliwy wpływ miały prace wykopaliskowe prowadzone przez A. Stafińskiego. Najciekawszym obiektem jest tu kamienny posąg bożka słowiańskiego znaleziony w pobliskim jeziorze k. Łubowa.

Przekazanie przez jednostkę wojskową z Budowa koło Złocieńca znalezionego skarbu pojunkierskich sreber stołowych zapoczątkowało kolekcję sreber, która obecnie liczy ponad 250 sztuk. W 1993 roku muzeum otrzymało z NBP w Warszawie przekaz zbioru sreber liczącego około 50 pozycji, w którym obok przedmiotów o przeciętnej wartości znajdowały się takie obiekty jak cukiernica J. G. Schlaubitz’a z 1737-71 roku. Kolekcja posiada zabytki począwszy od XV do pocz. XX w. wykonane w warsztatach Polski, Niemiec, Rosji, Austrii, Francji i w innych krajach europejskich. Do najciekawszych należą kielichy srebrne gotyckie z Pomorza, puszka na komunikanty z okolic Szczecinka z 1689 r., srebra stołowe, m.in. J. B. Odiota, Malcza i inne.

Pokłosiem koncepcji przemianowania muzeum w Szczecinku na muzeum kultury lasu jest kolekcja broni i oporządzenia myśliwskiego. Z tej - interesujący jest zbiór kordelasów, strzelb myśliwskich i prochownic.

Dużą grupę stanowią zabytki pochodzące z regionu: konwisarstwo, rzeźba, miedzioryty Meriana miast pomorskich, litografie zamków i dworów pomorskiej szlachty Dunckera, kartografia – mapy Pomorza Zachodniego m.in. Janssoniusa z 1633 r., mapy powiatu szczecineckiego z 1807, 1899 i 1930, plan miasta Szczecinka z 1891 i duża kolekcja pomorskich pocztówek.